Udalosti
5/5

Vianoce až v Januári?

  • Pridané: 03.01.2019   |   3 čítaní / zobrazení
Vianoce až v Januári?

Veľká väčšina pravoslávnych veriacich na Slovensku slávi Vianoce 6. januára. Juliánskym kalendárom, ktorý je v porovnaní s naším gregoriánskym posunutý presne o 13 dní, sa na Slovensku riadi skoro celá prešovská eparchia. Eparchia je súbor náboženských obcí Pravoslávnej cirkvi. Najviac takýchto cirkevných obcí je na severovýchode slovenska a pri Ukrajinských hraniciach - v okresoch Bardejov, Svidník, Stropkov, Medzilaborce a Snina. Na Slovensku je zhruba 200 pravoslávnych cirkevných obcí, z toho asi tri štvrtiny slávia Vianoce 6. Januára. Je to komunita asi 50000 ľudí. Zaujímavé nie?

 


Vianočným sviatkom v pravoslávnej cirkvi predchádza 40-dňový pôst, počas ktorého by sa nemali konzumovať mastné jedlá, mäso, mlieko ani žiadne živočíšne produkty. Na Štedrý deň platí stále pôst, od rána sa zväčša nekonzumuje žiadne jedlo, prvým pokrmom býva štedrovečerná večera. Jedlá sú tiež pôstne, bez mäsa, masla, mlieka a výrobkov z nich.

 


Na štedrovečernom stole sú jednoduché jedlá, v minulosti z vlastnej úrody. Nechýba cesnak, podáva chlieb s medom, kapustnica sa pripravuje bez mäsa, nasleduje polievka z húb, opekance s makom, nechýba sušené ovocie, niekde je zvykom pripravovať pečené pirohy plnené zemiakmi alebo kapustou, tradične sa varí niekoľko druhov prívarkov zo strukovín aj polievka zo sliviek. Darčeky, zdobenie stromčeka a pečenie medovníčkov tiež patrí k zaužívaným tradíciám. Pravoslávni veriaci nechodia na polnočnú omšu. Po štedrovečernej večeri je najväčším sviatkom návšteva chrámu, kde sa koná Veľké povečerie. Obrady sú dlhé, trvajú aj tri hodiny. Pre pracujúcich či školákov to musí byť celkom šok pretože po sviatkoch ich nečaká oddych či prázdniny ako nás. Chceli by ste také Vianoce? Ja možno asi ani nie. :D

 


Čo je ale dôležité, každé Vianoce si veriaci pripomínajú pravý zmysel ľudskej existencie na tomto svete. A to je život naplnený láskou. Čo robí Vianoce naozaj Vianocami nie sú darčeky, poloprázdne frázy, verše či 20 druhov koláčikov na stole, ale schopnosť vnímať druhých ľudí, porozumieť im a darovať lásku ktorú ta všetci veľmi potrebujeme.
 
    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    pridať komentár