Udalosti
5/5

Už ste sa stretli s vintage štýlom?

  • Pridané: 25.02.2018   |   18 čítaní / zobrazení

V poslednom čase môžete vidieť vintage štýl na každom kroku. Všade kam sa pozriete je tento štýl v podobe doplnkov, oblečenia, nábytku či zariadenia do domácností. Môžeme povedať že kontrastuje, s dnes taktiež veľmi populárnym štýlom,“ moderným štýlom“,  inak povedané minimalizmom. Minimalizmus uznáva čisté línie, čo najmenej doplnkov a hlavne minimum farieb. A preto, keď si ľudia postavia oproti sebe tieto dva názvy mýlia si ho s Retro štýlom. No medzi týmito dvoma pojmami je obrovský rozdiel.

Retro sa vyznačuje veselými farbami, širokými sukňami, vyčesanými účesmi, pásikmi, bodkami a inými veselými tvarmi či potlačou. Vinitage sa na rozdiel od toho vyznačuje tlmenými farbami, jednoduchosťou a dotykom histórie.To čo mnoho ľudí nevie je, že hlavný rozdiel je v práve historickom rozmedzí, pretože vintage štýl sa inšpiruje hlbšou minulosťou, staršími pokladmi našej histórie ktoré  považujeme za už zaniknuté . zatiaľ čo retro označuje 70. až 90. roky

Pojem vinatge sa používal na vyjadrenie zrelosti a kvality vína. Čím staršie tým lepšie. Vyslovuje sa „vitidž“ nie „vintáž“. Neskôr sa toto slovo prevzalo  z vinárskeho žargónu a začal sa používať na všetko čo bolo staré a dobré. Môžeme ho teda považovať za návrat k módnym trendom a dizajnu 30. Až 50. rokov.

V oblasti módy, to predstavuje najmä návrat k starým dobrým overeným strihom, spôsobu spracovania materiálu alebo dizajnu. Tu sa môžeme sto percente spoľahnúť na skrine našich starých mám, pretože ide hlavne o obdobie okolo dvoch svetových vojen. Vytiahnite umelé kožušteky, úpletové sukne, vysoké sandáliky, kabelka prešívaná zlatou niťou alebo s drevenými úchytkami, starodávne hodinky či perlový náramok. Jednoducho si zadovážte originálne, pôvodné šaty a doplnky. Ak máte problém nájsť niečo zabudnuté v skrini , nebuďte sklamaní, pretože oblečenie  v tomto štýle sa dá zohnať dnes už v akomkoľvek obchode.  Jednoducho výrobcovia napodobnia staré vzory a použijú podobné dobové  materiáli.  No pôvodné alebo nepôvodné kúsky, vintage štýle je IN. Dá sa nosiť na slávnostné príležitosti a tiež aj na bežný deň. Je to však záležitosť skôr pre romantické a nostalgické duše, keďže je plný šperkov a šiat.

Čo sa týka nábytku a domácich doplnkov sa tento štýl opiera o predmety z kvalitných tradičných materiálov ako sú drevo, kov, sklo či porcelán. Keramiku charakterizuje patina teda ošúchanosť. Rôzne praskliny či hrdza sú dokonca povýšené na dekoračnú úroveň. Je dobré keď je vidieť že predmet má už niečo za sebou, má vlastnú históriu, ducha a majiteľ má k predmetu spätý príbeh. Ideálne sa hodia do rustikálnych interiérov.  Najvzácnejšie kúsky sú naozaj staré ale samozrejme v obchodoch sa dajú bez problémov kúpiť ich napodobeniny. Dokonca aj dnešní moderní dizajnéri sa snažia dostať starý vzhľad do moderných vychytávok. Zariadenie domova v štýle vintage má reprezentovať nostalgiu a kúzlo starých čias. Cieľom je vytvoriť romantickú a domovskú atmosféru. Dôležitá je prírodná farebnosť, tlmené pastelové farby alebo kvetinové vzory. Je postavený na detailoch ako vankúše, deky, koberce, drevené nástenné hodiny, porcelán, staré fotky, zrkadlá, stuhy a hlavne veľa čipky.

Aranžmány v tomto štýle si ľahko môžete pripraviť aj svojpomocne doma. Zoženiete si nádobu s patinou a živé kvety. Tie naj sú hlavne ruže, pivonky, hortenzie, orgovány, tulipány, konvalinky či lúčne kvety. Je dôležité farebne zladiť vázu s kvetmi. Môžete ju dotvoriť už spomínanými stuhami alebo čipkami.  

No treba si dávať veľký pozor a zariaďovať s rozumom. Ak máte moderne zariadený byt alebo dom, a dáte do neho jeden historický doplnok všetko skôr pokazíte ako vylepšíte. Treba ladiť vintage doplnky, či už v oblečení alebo nábytku, s rozumom a citom.

    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    pridať komentár