Udalosti
5/5

Tradície Veľkej noci

  • Pridané: 16.03.2018   |   Autor: Daniel Durec   |   5 čítaní / zobrazení
Veľká noc alebo Veľkonočné sviatky sú najvýznamnejšími kresťanskými sviatkami u nás a podľa výpočtu dátumu pripadnú buď na Marec alebo mesiac Apríl. Časom sa Veľká noc hlavne na západe stala komerčnou udalosťou, plnou čokoládových králikov, zdobených veľkonočných košov a farebných vajec a iných symbolov jari. Mnohí slovo veľkonočné sviatky nahadili názvom sviatky jari a samozrejme, je tu Veľkonočný zajačik, ktorý uprostred noci odhodí koše plné sladkostí, aby sa malí labužníci v skoré veľkonočné ráno radovali ako všetky malé deti. Niektorí rodičia dokonca do záhrady alebo do bytu skryjú veľkonočné vajíčka, a ich malé ratolesti sú schopné poprevracať všetko hore nohami len aby sa dostali k vytúženým sladkostiam ktoré predsa tak zbožňujú. Ale ako sa všetky sladké mláďatá všetkoho živého, čokoládový zajačikovia a farbené vajcia stali takou veľkou časťou osláv?
 

Niektorí tvrdia, že slovo Veľká noc po anglicky Easter, pochádza od Eostra, pohanskej bohyne jari a plodnosti. Podľa zahraničného folklóru Eostra zistila, že jej obľúbený vták a pomocník veľmi ochorel a keďže ho chcela zachrániť, premenila ho na králika aby ho jeho kožušinka udržala v teple - ale čo sa nestalo, ten králik zniesol vajíčka ako vtáčik. No a od tejto udalosti vznikla báj že zajko ukrýva veľkonočné vajíčka po záhrade. V inej poviedke sa vraví že zajačik maľoval a zdobil veľkonočné vajcia ako darček pre Eostru.

Farbenie Veľkonočných vajíčok môže mať aj hlbšie náboženské spojenie. Jedna tradícia týkajúca sa veľkonočných vajíčok údajne súvisí s Máriou Magdalénou, prvou osobou, ktorá spozorovala Ježiša po zmŕtvychvstaní. V prítomnosti cisára držala obyčajné vajce a hlásala zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Cisár povedal, že Ježišovo zmŕtvychvstanie bolo také pravdepodobné, aká je pravdepodobnosť že sa toto jedlo stane červené - a vajce sa stalo jasne červené, zatiaľ čo on stále hovoril. Už mnoho rokov bola Veľká noc v západnej Európe známa ako slávnostná nedeľa, pretože jesť toto jedlo v tento deň bolo jedným z jej radostí po 40 dennom pôste. Tieto vajcia boli často podávané v košoch lemovaných farebnou slamou, ktorá sa podobala vtáčiemu hniezdu. 

 

Odkiaľ ale pochádzajú veľkonočné čokoládové figúrky? Tradícia čokoládových vajec sa začala v 19. storočí vo Francúzsku a Nemecku a čoskoro sa rozšírila do celého zvyšku Európy a nakoniec do Spojených štátov. Ak chcete dostať špeciálne veľkonočné vajíčka, deti by mali robiť hniezda z klobúkov alebo košov, aby ich záhadný Veľkonočný zajačik mohol zniesť tam.

A čo typické Veľkonočné jedlá? To najtypickejšie veľkonočné jedlo resp. mäso je jahňacie. "Jahňacina je tradičná, pretože posledná večera bola pripravená tiež z veľkonočného baránka. Jahniatka a barančeky majú veľký význam hlavne pre židov pre ktorých je konzumácia jahňaciny tradičná už niekoľko tisícročí.
A čo šibačky? Ďalšia neúprosná tradícia ktorá má svojich neprajníkov aj udržiavateľov. O šibačkách a polievačkách sa budeme hlbšie rozpisovať v samostatnom článku, no cieľom mladých chlapcov je získať za vyšibanie prúteným korbáčom od dievčat nejaké tie sladkosti a podobné maškrty, aj keď o spravodlivej odmene za takúto činnosť sa dá len ťažko hovoriť. Je veľmi pravdepodobné, že deti hrajú dôležitú úlohu pri vzniku zábavnej strany Veľkej noci a to lovu vajíčok, No musíme si uvedomiť že pre kresťanov a Židov je to vážny svätý deň, ktorý sa zaoberá otázkami života a smrti. Preto zo solidárnosti nechajme priestor tým, ktorí sa hlbšie zamýšľajú nad Veľkou Nocou a jej posolstvom. 
    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    pridať komentár