Udalosti
5/5

Šibačky na Veľkonočný pondelok

  • Pridané: 16.03.2018   |   4 čítaní / zobrazení

Tento zvyk, rozšírený po celom území Slovenska, je známy v obciach i mestách a je vykonávaný v posledný deň Veľkej noci - Vo Veľkonočný pondelok. Veľkonočný pondelok je spojený so zvykom kúpania alebo polievania vodou a šibanie dievčat a žien tradičným korbáčikom upleteným s mladých jednoročných vŕbových konárikov. Tradičná odmena pre šibačov sú zdobené vajcia s názvom Veľkonočné kraslice - symbol nového života. Najstarší spôsob zdobenia vajec bol farbenie v rôznych bylinných dipoch a farbivách, neskôr sa vyvinuli rôzne iné techniky ako batik, ktorým sa voskuje na vajce s ihlou a potom sa farbí, zatiaľ čo voskované miesta zostávajú bezfarebné. V niektorých regiónoch Slovenska bol utorok po Veľkonočnom pondelku dňom, keď si dievčatá a ženy mohli vyskúšať šibanie a kúpanie na chalanoch, čo sa im zdalo veľmi zábavné.
 


V tomto roku som videla jednu stránku s obsahom, ktorá približovala starú slovenskú tradíciu šibania dievčat vo veľkonočný pondelok. Aj keď som bola svedkom slovenskej tradície šibania pletenými korbáčmi z výhonkou vŕby a polievania vodou mladých dievčat, mierne symbolické údery, ktoré boli adresované mladým dievčatám, vždy sa tento stret skončil gestom ich pohostinnosti a to nejakou sladkou odmenou alebo dokonca uliatím tvrdého alkoholu do malého pohárika.
Napriek tomu, že som počúvala niektoré priateľkyako rozprávali o prípadoch, v ktorých cítili údery od korbáča ešte nasledujúci deň, vždy som vedela, že ak žena povie, že nechce byť šľahaná jej želanie by bolo rešpektované. Inak by som nemohla tak celkom uveriť, že pôvodne pohanská prax mohla prežiť prechod k kresťanstvu a dnešným pozorovaním veľkonočného pondelka ako národného sviatku. 

Zaujímavosťou je, že viem, rovnako ako mnohé slovenské ženy ktoré nikdy neminie rituál ako aj tie ktoré sa mu snažia vyhnúť že celá táto tradcia nie je až taká hrozná. Pre ženy ktoré sú matky s malými deťmi šibačky predstavujú skôr starosti pri maľovaní kraslíc či príprave pohostenia pre šibačov ako napríklad pohostenie formou pečených koláčikov, zákuskov či čokoládiek alebo pre starších trochu alkoholu počas krátkej návštevy vo Veľkonočné pondelkové ráno a je to vecou úcty. Moje slovenské priateľky tvrdia, že ich matky a babičky by sa cítili urážlivo, keby nemali svojich priateľov a príbuzných, ktorí ich navštívia aj napriek tomu že nevenujú tejto tradícií pozornosť. 
 


Tie isté priateľky mi hovorili so smiechom, že šibanie sa vraj postará o to, aby som bola zdravá, úrodná a doslova "nevyschla" počas nasledujúceho roka. preto je šibanie korbáčikom často sprevádzané polievaním vodou. Musím sa tiež pousmiať, keď vidím s akou vážnosťou  pristupujú k príprave veľkonočných sviatkov. Okrem pripravovania misiek zdobených vajíčkami a čokolády slovenky často naplnia stôl  chlebíčkami a inými sladkosťami. Jarné čistenie, vysávanie, upratovanie domu a umývanie okien sú tiež často súčasťou príprav pred Veľkou nocou. Každopádne Veľkonočný pondelok je tým radostnejším dňom s Veľkonočných sviatkov, a mali by sme si vtedy venovať viacej pozornosti. Veď niekoľko láskavých slov a úsmevou navyše eše nikomu na svete neublížilo ba práve naopak. Tak veselú Veľkú noc a radostný Veľkonočný pondelok.
    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    pridať komentár