Udalosti
5/5

Dušičky alebo Halloween?

  • Pridané: 21.11.2018   |   Autor: Lenka Medňanská   |   9 čítaní / zobrazení

Keď sa povie jeseň, všetkých nás napadne to isté.  Farebné lístie na stromoch, teplé svetre, všetky odtiene červenej, bordovej, oranžovej či žltej, tekvice, jablká a sviatok Všetkých svätých alebo ľudovo povedané Dušičky. Tento sviatok sa oslavuje 1.11. a pre nás Slovákov  je spojený so stretnutím sa s rodinou, návštevou našich zosnulých na cintoríne a zapálení sviečok. Pre mnohých je to veľmi nostalgický deň, ktorý prežívajú v pokoji spolu so spomienkami na svojich milovaných, ktorý už nezdobia tento svet. v posledných rokoch sa však ku nám dostáva nový trendy sviatok. Halloween. Tento sviatok je známy po celom svete a vďaka globalizácií  sa dostal aj k nám. Na Slovensku sa stretnete s rozličnými názormi na slávenie tohto dňa. Pre niekoho je to výmysel Američanov, ktorí sa všade snažia pretlačiť svoju kultúru a našou úlohou je chrániť si svoje slovenské tradície. No počujeme aj názor, prevažne u mladšej generácie, že je to ďalší dôvod na oslavu, kedy si navyše môžu dať na seba masku a ísť sa von beztrestne zabaviť v akomkoľvek kostýme. Nech je už váš postoj akýkoľvek, poďme sa bližšie pozrieť na pôvod tohto sviatku. Kde vlastne vznikol a prečo?

Svoj historický pôvod má v Európe ,konkrétne v Írsku. Najčastejšie sa pripisuje starým keltom. Bola to jedna zo štyroch „ohňových“ osláv – Samhain, čiže oslava keltského Nového Roku.  Korene týchto osláv siahajú až do 5. storočia pred naším letopočtom. Jedna z povestí hovorí, že jedného dňa všetky duše zomrelých v poslednom roku prídu na svet preoblečení za živých a ovládnu svet. Kelti verili, že počas halloweenskej noci sa zastaví čas, aby umožnil stretnutie živých s mŕtvymi.. Práve preto im prinášali rôzne dary a chránili sa pred nimi zapáleným ohňom. Tiež sa maskovali strašidelnými maskami, aby zmiatli zlých duchov. V túto noc si tiež zvykli rozprávať strašidelné príbehy, ktoré však museli mať pozitívny obsah, aby si mŕtvi nevzali živých do záhrobia. 

Od tohto prazákladu sa odvodil do formy akej ho poznáme my na Slovensku a kresťania po celom svete. V roku 837 pápež Gregor IV. vyhlásil, že tento pohanský sviatok bude patriť aj v kresťanskej cirkvi mŕtvym. Tak sa z 1. novembra stal Sviatok všetkých svätých a nasledujúci deň bol vyhlásený za deň Pamiatky zosnulým. Do USA sa Halloween dostal s prisťahovalcami z Írska a Škótska. Bolo to počas hladomoru v 19. storočí, kedy prišla na nový kontinent veľká časť populácie z Veľkej Británie. Pomerne rýchlo sa rozšíril po celej Severnej Amerike a časom sa zmodernizoval a komercionalizoval.

Dnes sa nám spája najmä už so spomínanou Amerikou. Tak ako ho vlastne slávia oni? Oslavuje sa v predvečer sviatku všetkých zosnulých, čiže posledný októbrový deň. Deti chodia v maskách od domu k domu a koledujú sladkosti. Dospelí nezostávajú za deťmi pozadu, oblečení do rôznych masiek vyrážajú za zábavou a vždy navštívia aspoň jednu party, ktorá sa ten deň koná v každom americkom meste. Masky sú rôzne, kópiami filmových postáv počnúc až po veľmi originálne kusy.  Niektorí chodia v maskách celý deň, v kanceláriách a dokonca aj v obchodoch. Všetko sa točí len okolo masiek a halloweenskej party, no a deti samozrejme zasa rozprávajú iba o tom, koľko sladkostí si tento rok vykoledujú.. ...Áno tento sviatok je komerciou opletený odpredu dozadu. Obchody sú už od septembra plné halloweenskej výzdoby v tých najbizarnejších podobách. V Halloweenskom štýle musí byť v týchto dňoch všetko, vrátane ohromných plastových vriec s opadaným lístím, čakajúce na odvoz. Z mnohých záhradiek sa stanú cintoríny s hrobmi, pobiehajúcimi duchmi a strašiakmi.  Obzvlášť obľúbené sú obrovské oranžové tekvice. Američania s nimi zdobia vchody svojich domov. No nie všetky tekvice sú však v dnešnej dobe ozajstné. Plastové sú žiarivejšie a navyše  už majú vydlabanú tvár. Pravé tekvica sa dnes už aj z Ameriky tak trochu vytrácajú.  Jednoducho ľudia na tomto kontinente tento sviatok milujú. Áno alebo nie? Sláviť alebo nesláviť? Túto otázku si každý musí odpovedať sám pre seba a pre svoje deti. No faktom stále zostáva, že oproti pôvodnej myšlienke, je to dnes oslava smrti vo veľkom. Chceme byť jej súčasťou?

    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    pridať komentár