Tieto 4 veci musíte urobiť aby vaša svadba bola výnimočná

Tieto 4 veci musíte urobiť aby vaša svadba bola výnimočná

V mnohých svadobných magazínoch, salónoch a agentúrach počujete že skončila svadobná sezóna. Keď sa nad tým chvíľu pozastavím, napadá ma jedna otázka. Kto určil v ako časovom rozpätí je svadobná sezóna? Veď svadby sa konajú počas celého roka a nedá sa presne povedať kedy ich je najviac. Každý mesiac prináša iné výhody a nevýhody pre to mať svadbu. Nastávajúci manželia si zvážia všetky pre a proti a vyberú ten správny mesiac. Správny mesiac pre nich. Niekto túži po bielej decembrovej svadbe a iný naopak po slnečnej, teplej augustovej svadbe. Mnohý si vyberajú dokonca konkrétny dátum, podľa určitej symboliky. Buď mali v tom dátume svadbu ich rodičia alebo jednoducho sedia k sebe párne čísla. Keď toto všetko zohľadníme, nedá sa určiť kedy ,a či vôbec je nejaká svadobná sezóna. preto by sme sa dnes chceli venovať celoročne aktuálnej téme. Rady a typy na svadby. viac »

Ako si vyrobiť kraslice

Ako si vyrobiť kraslice

Veľká noc je za dverami a my Slováci sme povestní tým, že k týmto sviatkom máme zaužívané mnohé tradície. Každý deň od Zeleného štvrtka má svoje zvyky, ktoré máme prebraté od našich starých mám a otcov. No asi najznámejšie symboly, ktoré nám zútulňujú naše príbytky, počas celej Veľkej noci, sú bahniatka a kraslice. Kraslice sú symbolom jari a Veľkej noci po celom svete. Ich pôvod siaha až do čias Mezopotámie. Kraslice si môžete kúpiť užmozdobené ale podľa nás, je väčšia zábava spraviť si kraslice doma s vašimi blízkymi. Pre mnohých to zároveň aj znamená oddych a prejavenie kreativity. No ak ste sa prvý krát tento rok rozhodli že idete vytvárať kraslice, a neviete ako na to, radi vám ukážeme zopár overených ale aj originálnych techník . Určite sa pri tom zabavíte s celou rodinou, a zároveň sa u vás doma v tomto nie úplne jarnom počasí ,oteplí a rozžiari. Základom je spraviť si výfuky alebo výdušky z vajíčok. viac »

Príbeh veľkonočných čokoládových vajíčok

Príbeh veľkonočných čokoládových vajíčok

Vajcia ako veľkonočné darčeky. Najstaršie veľkonočné vajíčka boli slepačie alebo kačacie vajcia zdobené doma v jasných farbách s prírodným farbivom a dreveným uhlím. Pravoslávni kresťania a mnohé kultúry naďalej farbia škrupinky veľkonočných vajíčok, často ich zdobia kvetmi. 17. a 18. storočie odštartovalo výrobu hračiek v tvare vajec, ktoré sa deťom darovali na Veľkú noc. Konečnými veľkonočnými darčekmi v tvare vajca boli báječné výtvory vyrobené zo zata a zamatu v 19. storočí aj pre ruského cára, teraz sú to vzácne diela umiestnené v múzeu. viac »

Fotorámiky ako darček

Fotorámiky ako darček

Určite to všetci poznáte. Kopy fotiek, ktoré sú natlačené v obrovskej krabici, pretože ich nemáte kde už skladovať a jednoducho neviete čo s nimi. Snažíte sa si ich zachovať pre tie chvíle, keď vám osivejú vlasy, zvráskavie tvár a celý život sa zrazu tak nejak spomalí. Prepadne vás melancholická nálada, kedy spomínate na svoju mladosť a dôležité míľniky vo svojom živote. Vtedy ich vytiahnete, a začnete si prechádzať fotografiami ktoré vám vyvolajú úsmev na perách. Sú tam fotky z detstva, oslavy, svadby, krstu detí, okrúhlich narodenín či spoločných dovoleniek. viac »

Šibačky na Veľkonočný pondelok

Šibačky na Veľkonočný pondelok

Tento zvyk, rozšírený po celom území Slovenska, je známy v obciach i mestách a je vykonávaný v posledný deň Veľkej noci - Vo Veľkonočný pondelok. Veľkonočný pondelok je spojený so zvykom kúpania alebo polievania vodou a šibanie dievčat a žien tradičným korbáčikom upleteným s mladých jednoročných vŕbových konárikov. Tradičná odmena pre šibačov sú zdobené vajcia s názvom Veľkonočné kraslice - symbol nového života. Najstarší spôsob zdobenia vajec bol farbenie v rôznych bylinných dipoch a farbivách, neskôr sa vyvinuli rôzne iné techniky ako batik, ktorým sa voskuje na vajce s ihlou a potom sa farbí, zatiaľ čo voskované miesta zostávajú bezfarebné. V niektorých regiónoch Slovenska bol utorok po Veľkonočnom pondelku dňom, keď si dievčatá a ženy mohli vyskúšať šibanie a kúpanie na chalanoch, čo sa im zdalo veľmi zábavné. viac »

Tradície Veľkej noci

Tradície Veľkej noci

Veľká noc alebo Veľkonočné sviatky sú najvýznamnejšími kresťanskými sviatkami u nás a podľa výpočtu dátumu pripadnú buď na Marec alebo mesiac Apríl. Časom sa Veľká noc hlavne na západe stala komerčnou udalosťou, plnou čokoládových králikov, zdobených veľkonočných košov a farebných vajec a iných symbolov jari. Mnohí slovo veľkonočné sviatky nahadili názvom sviatky jari a samozrejme, je tu Veľkonočný zajačik, ktorý uprostred noci odhodí koše plné sladkostí, aby sa malí labužníci v skoré veľkonočné ráno radovali ako všetky malé deti. Niektorí rodičia dokonca do záhrady alebo do bytu skryjú veľkonočné vajíčka, a ich malé ratolesti sú schopné poprevracať všetko hore nohami len aby sa dostali k vytúženým sladkostiam ktoré predsa tak zbožňujú. Ale ako sa všetky sladké mláďatá všetkoho živého, čokoládový zajačikovia a farbené vajcia stali takou veľkou časťou osláv? viac »

Vtipné darčeky

Vtipné darčeky

Ste pozvaný na oslavu a zase sa objavuje tá istá otázka „ aký darček priniesť?“ Chcete sa vyhnúť typickým darčekom ako je kozmetika, víno, káva či čokoláda ale zároveň nechcete míňať množstvo peňazí na drahšiu vec. Práve pre takéto situácie sú najlepšie vtipné darčeky. Nie sú možno vždy originálne, no keď sa na oslave ukážete s takýmto darčekom, pobaví nielen obdarovanú osobou ale aj ostatných zúčastnených na oslave. Veď predsa nie nadarmo sa hovorí že smiech predlžuje život. Preto by sme vám radi by sme vám predstavili niekoľko našich typov, s ktorými zaručene nešliapnete vedľa. viac »

Už ste sa stretli s vintage štýlom?

Už ste sa stretli s vintage štýlom?

V poslednom čase môžete vidieť vintage štýl na každom kroku. Všade kam sa pozriete je tento štýl v podobe doplnkov, oblečenia, nábytku či zariadenia do domácností. Môžeme povedať že kontrastuje, s dnes taktiež veľmi populárnym štýlom,“ moderným štýlom“, inak povedané minimalizmom. Minimalizmus uznáva čisté línie, čo najmenej doplnkov a hlavne minimum farieb. A preto, keď si ľudia postavia oproti sebe tieto dva názvy mýlia si ho s Retro štýlom. No medzi týmito dvoma pojmami je obrovský rozdiel. viac »

Párty a oslavy

Párty a oslavy

Každý ich má rád pretože vždy znamenajú oslavu. Či už niečoho výnimočného, ako oslava narodenia bábätka, zásnubná oslava, oslava narodenín, povýšenia alebo výročia. Sú to všetko udalosti, ktoré oslavujeme aby sme si niekoho uctili, oslávili s ním významnú udalosť alebo míľnik v jeho živote. No môže to byť aj oslava života, bytia a „večnej“ mladosti. Jednoducho párty ktorú si usporiadate len tak s kamošmi aby ste sa zabavili a trochu sa vymanili z tej šedosti ktorá nás niekedy vo všetkom tom zhone obklopuje. viac »

Všetko o fašiangoch

Všetko o fašiangoch

Obdobie plesov ,zábav, tancovačiek a karnevalov. Organizuje sa množstvo hlučných veľkých
svadieb a zabíjačiek s množstvom jedla a pitia. Jedným slovom toto obdobie nazývame aj
Fašiangy. Fašiangy trvajú od troch kráľov do popolcovej stredy. Tak isto je aj
charakterizovaný, ako prechodné obdobie medzi zimou a jarou. S  fašiangami sa nám
neodlúčiteľne spája aj fašiangové jedlo. Základom sú šišky robené na masti a fánky. K nim sa
pripájali jedlá zo zabíjačiek ako slaninka, klobása a huspenina. viac »

 Blíži sa Valentín. Už máte ten správny darček?

Blíži sa Valentín. Už máte ten správny darček?

Len čo za sebou zavrú dvere vianočné sviatky a my skryjeme posledné ozdoby a odložíme baliaci papier so sobmi, už je tu ďalší skvelý sviatok, ktorý nás nabáda obdarovať svojich milovaných. Obzvlášť mladé ženy sa nedočkavo tešia, aby prekvapili svojho drahého plyšovým mackom, Valentínkou či šperkom, ktorý má vyjadrovať nehynúcu lásku, a ktorý každého muža naozaj z srdca poteší. Iba žeby nie. viac »

Stieracie mapy

Stieracie mapy

Určite poznáte ten úžasný pocit, keď cestujete niekam mimo Slovenska. Ste plní očakávania
a nadšenia čo vás čaká vo „veľkom“ svete. Tešíte sa ako budete objavovať pamiatky vybranej
krajiny, ochutnávať cudzokrajnú kuchyňu, spoznávať novú kultúru a stretávať sa s domácimi
obyvateľmi. Cestovanie je jednoducho úžasné. Prepájajú sa kultúry a môžete objaviť iný
pohľad na svet a samozrejme naučiť sa alebo si precvičiť cudzí jazyk. viac »

12