Udalosti
5/5

5 druhov zeleniny ktoré si vypestujete aj na balkóne

  • Pridané: 27.04.2019   |   3 čítaní / zobrazení

Konečne je tu jar a s ňou vám prinášame zopár tipov na vypestovanie vlastnej zeleninky. Už dávno zahradkárčenie a pestovanie nie je nutná vec k prežitiu a zaobstarania si potravy ale v dnešnej dobe je to forma relaxu a sebarealizácie. Ak máte na svojom balkóne aspoň meter štvorcový voľného miesta tak neváhajte. V črepníku, vedierku, či v debničke do ktorej vložíte trochu zeminy dokážete vypestovať zopár strapcov cherry rajčiniek či niekoľko strúčikov hrášku. Pýtate sa oplatí sa mi to? Pre radosť a pocit z vlastnoručne vypestovanej zeleninky určite.

Jarná Cibuľka
Vďačná zelenina, ktorá je veľmi obľúbená. Jarnú cibuľku vysádzajte koncom marca až začiatkom apríla. Spon je 5x8cm a cibuľky sa vtláčajú ručne. Nie je náročná na pôdu či klimatické podmienky, ale nevyhovujú jej pôdy, ktoré sú premokrené. Po vysadení sa z úrody budete tešiť už po troch či piatich týždňoch. 
 
 


Reďkovka
Rovnako ako jarná cibuľka je veľmi vďačnou zeleninou aj reďkovka. Vysieva sa v druhej polovici marca do sponu 5x15cm. Pri jarnom výseve jej doprajte slnečné miesto. Existuje množstvo druhov a v podstate ju môžete vysievať takmer celoročne, ale pri letnom výseve je treba uprednostniť skôr polotieň. Vyhovujú jej kypré pôdy a pravidelné zalievanie vodou. Úroda vás poteší zhruba 4-5 týždňov po vysiatí. Je tu možnosť vysiať aj bielu reďkovku. Keďže jej nevadí plytká pôda, bude sa jej dariť aj v bedničkách. Po vysiatí treba výsev pretrhať.
 
 

Šaláty 
Určite vhodnou voľbou pre každého, kto so záhradkárčením ešte len začína sú šaláty. Rímsky či kučeravý, mizuna či rukola – stačí si len vybrať z bohatej ponuky.  Môžete ich vysievať od jari až do konca leta. Sadeničky si môžete dopestovať vnútri a potom ich presunúť na balkón či terasu. Keďže šalát má plytké korene, bude sa mu dobre dariť aj v obyčajných nádobách. 

Paradajky
Množstvo chutí, farieb a tvarov ponúkajú paradajky. Pre začiatočníka sa odporúča kúpiť si priesady, ktorým treba dopriať svetlé a teplé miesto.
 

Samozrejme netreba zabúdať na dostatok vlahy. Rajčinky potrebujú tiež podporný kolík a s ich postupným rastom ich musíme oň priväzovať.

Hrášok
Pre radosť z chutných a nasládlých plodov hrášku zvoľte hrach siaty cukrový (Pisum sativa L., sacharatum). Je to nenáročná zeleninka, ktorá má jedinú špecifickú požiadavku - podoprieť stonku paličkou. A nebojte sa, čochvíľa sa pekne podoprie a začne paličku obopínať.  Vysievajte ho od polovice marca do júna a doprajte mu svetlé miesto na slniečku. Doprajte mu pravidelnú zálievku vody a hriadky udržiavajte bez buriny. Tá mu totiž uberá dôležité živiny. 

 
    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    pridať komentár